OUTLINE ve THESIS STATEMENT NEDİR?

OUTLINE NEDİR? 

Outline, yazacağımız bir yazının önceden hazırlanmış taslağı demektir. Yani yazacağınız essay’ín ana fikri ile giriş, gelişme ve sonuç paragraflarında kullanacağınız fikirleri içeren bir plandır.

ESSAY YAZMADAN ÖNCE OUTLINE HAZIRLAMAK NEDEN ÖNEMLİDİR?

Outline hazırlamak sizleri daha düzenli ve tutarlı yazmaya yönlendirir, aklınıza gelen her fikri yazmak yerine daha düzenli ve akıcı bir essay oluşturmak için yazınıza başlamadan önce outline yazmanız çok önemlidir. Buna ek olarak, outline sizlere vaktinizi daha verimli kullanma olanağı sağlar; önceden hangi fikirleri yazacağınız belli olacağı için, daha hızlı ve daha düzenli essayler yazarsınız. 

NASIL OUTLINE HAZIRLANIR?

Şimdi sizlere örnek bir konu üzerinde bir Outline oluşturacağım, 

Konumuz : What are the advantages and disadvantages of living abroad?

(Burada bize yurtdışında yaşamanın avantaj ve dezavantajları soruluyor) 

Essay yazmaya başlamadan önce yurtdışında yaşamanın avantaj ve dezavantajları üzerine düşünelim, sonra bu avantaj ve dezavantajları aşağıdaki biçimde outline haline getirelim.

                  OUTLINE 
Advantages of living abroad, 
 • Exploring a new culture,
 • Meeting with new friends,
 • Learning a new language,
Disadvantages of living abroad,
 • Dealing with culture shock, 
 • Financial challenges, 
 • Bureaucracy when living abroad

Avantaj ve dezavantajlarımızı sıraladık, şimdi bu outline’a uygun bir Thesis Statement yazalım. Tez cümlemizi oluşturmadan önce tez cümlesinin ne olduğunu öğrenelim.

THESIS STATEMENT NEDİR? 

Tez cümlesi başarılı bir essayin en önemli unsurlarından biridir. Tez cümlesi essayin konusunu okuyucuya veren cümledir ve giriş paragrafının sonunda yer alır. Aslında tez cümlesini essayin göz bebeği olarak adlandırabiliriz, çünkü tek bir cümle ile essayin ana argümanlarını özetleyen bir ifadedir. Ayrıca body paragraflarında tartışılacak argümanlar bu cümlede temellendirilir. Bu nedenle güçlü bir teze sahip olmayan essayler genellikle yetersiz ve konunun odak noktasından uzak kalmaktadır. Dolayısıyla öğrencilerimiz girdikleri sınavlar da ya da üniversitedeki kompozisyon derslerinde başarısız olmaktadır. 

Aşağıdakiler, iyi hazırlanmış bir tez ifadesinin nitelikleridir:
 • Tez cümlesi kesinlikle bir soru değildir, akademik essaylerin okuyucuları soruların tartışılmasını, araştırılmasını ve hatta yanıtlanmasını bekler.
 • Tez cümlesi bir listeleme değildir, çoğu öğrencimiz maalesef argümanları sıralayarak tez cümlesi oluşturmaya çalışıyor bu doğru bir yöntem değildir. 
 •  Tez cümlesi belirsiz ve çelişkili olmamalıdır, argümanlar net bir şekilde dile getirilmelidir.
 • Etkili bir tez cümlesi tanımlanabilir ve tartışılabilir bir iddiaya sahip olmalıdır. 
 •  Tez cümlesi mümkün olduğunca açık ve spesifik olmalıdır. Aşırı, genel terimler ve soyutlamalar kullanılmamalıdır.

Tez cümlesi ile ilgili bilgilere ulaşabileceğiniz bir link bırakıyorum buraya, Harvard Üniversitesi’nin online Writing notlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. Ayrıca hem öğrencilerimize sıklıkla önerdiğimiz hem de ESL English Academy eğitmenleri olarak sıklıkla faydalandığımız Purdue Üniversitesi’nin online Writing laboratuvarının linkini buraya sizler için bırakıyorum.

Link 1 , Link 2

Şimdi az önceki konumuza yazı taslağımıza (outline) geri dönelim,

Konumuz: What are the advantages and disadvantages of living abroad?

Burada bize yurtdışında yaşamanın avantaj ve dezavantajları soruluyordu ve buna uygun bir taslak oluşturmuştuk, şimdi bu taslağa uygun bir tez cümlesi oluşturalım. 

THESIS STATEMENT: While there are certain contributions of living abroad, it should be bear in mind that there are obvious drawbacks of it, too.  

TEZ CÜMLESİ: Yurtdışında yaşamanın bazı katkıları olsa da, yurtdışında yaşamanın bariz dezavantajları olduğu da unutulmamalıdır.

Gördüğünüz gibi tez cümlemde açıkça yurtdışında yaşamanın avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu belirttim, essay yazmaya başlamadan önce hazırlamamız gereken taslağımızı tamamladım. Yazmaya başlamadan önce hazırda bulunması gereken outline örneği aşağıdaki gibidir.

OUTLINE 

INTRODUCTION: General information about topic, reason for reader to be interested, context, etc.

THESIS STATEMENT: While there are certain contributions of living abroad, it should be bear in mind that there are obvious drawbacks of it, too.  

BODY 1: Advantages of living abroad, 

 • Exploring a new culture,
 • Meeting with new friends,
 • Learning a new language,

BODY 2: Disadvantages of living abroad,

 • Dealing with culture shock, 
 • Financial challenges, 
 • Bureaucracy when living abroad

For Other Essays, please click…

Leave a Reply